Tässä perulainen klassikko ceviche saa suomalaisen muodon. Karpalomehun happo kypsyttää ja maustaa lohen kuten limen mehu alkuperäisessä reseptissä. Karpalo ja chili ovat hyviä kavereita. Tässä käytetään jalapenoa: Poppamiehen klassista jalapenosoosia, ja lisämakua ja crunchia antavat juustoiset jalapenosipsit. Savuchili sopii tähän myös hyvin, eli chipotlekastikkeillakin onnistut!
Tämän reseptin takana on Chef Santeri Vuosara, kiitos Santeri!
- Poista lohesta nahka. Leikkaa liha sentin kuutioiksi. Mausta lohikuutiot tasaisesti suolalla ja jätä kulhoon maustumaan 15 minuutiksi.
- Sekoita lohikuutioiden sekaan reilulla kädellä karpalomehua niin, että kala peittyy kauttaaltaan. Jätä jääkaappiin maustumaan vähintään tunniksi, mieluummin kolmeksi tunniksi.
- Siivilöi lohikuutiot. (Yli jääneen marinointiliemen voit terästää haluamallasi chilikastikkeella ja vodkalla ja tarjoilla eksoottisena snapsina.) Mausta kuutiot kulhossa pyöritellen tasaisesti Aged jalapeno -kastikkeella oman maun mukaan.
- Paahda Penttilän pikkurieskat rapeiksi. Voitele Garlic -majosella, ja lusikoi päälle lohi-karpalo-cevicheä.
- Viimeistele pikkelöidyillä punasipulirenkailla, tuoreen jalapenon siivuilla ja Cheesy Jalapeno -sipseillä.
- Vinkki: Myös savuchili sopii tähän makumaailmaan hyvin, ja voitkin käyttää maustamiseen vaikkapa Poppamiehen Chipotle chilikastiketta.
Vastaa